OSMI APRIL – MEĐUNARODNI DAN ROMA

Međunarodni dan Roma službeno je proglašen 8. 4.  1990. godine u Serocku u Poljskoj, mjestu četvrtog Svjetskog romskog kongresa Međunarodne romske unije (IRU), koji se širom svijeta obilježava kao dan proslave romske kulture i podizanja svijesti o problemima s kojima se Romi suočavaju.

Romski narod su pripadnici tradicionalno nomadskog naroda, porijeklom iz sjeverozapadne Indije, koji pripada indo-iranskoj jezičnoj porodici. Njihove migracije počinju iz Azije možda još u 13. vijeku, i od tada pa do 16. vijeka naseljavaju Evropu. Do kraja 20. vijeka u cijelom svijetu živi više od 12 milijuna Roma.

Romi su narod bez domovine i vlastite političke organizacije. Međusobno su veoma složni i nikada nisu vodili osvajački rat.

Na prvom međunarodnom kongresu Roma, održanom u Londonu 1971. godine, za romsku himnu proglašena je pjesma “Đelem – đelem” (romski: Išao sam, išao), a ustanovljena je i zastava plavo-zelena boje, s crvenim kotačem u sredini, kao simbolom napretka i pokreta, ali i migracije Roma tokom historije.

I pored toga što je posljednjih godina mnogo učinjeno na poboljšanju položaja Roma, oni su još uvijek najdiskriminiranija društvena grupa u Evropi.