U januaru 1942., tokom mračnih dana Drugog svjetskog rata, nacistička je Njemačka uspostavila 23 koncentracijska logora u Norveškoj. Ovi logori postali su mjesta nezamislivih patnji za više od 4.500 Jugoslavena, uglavnom Srba, koji su deportirani iz okupirane Jugoslavije. Mnogi od njih su iz zloglasnog logora Staro sajmište u Beogradu prebačeni u surove logore u Norveškoj.
Među najpoznatijim od ovih logora bili su Beisfjord, Botn, Erlandet, Falstad, Korgen i Osen. Od 1942. do aprila 1943., u Norvešku je deportirano ukupno 4.680 Jugoslavena. Od toga je više od 3.000 ubijeno pogubljenjima, prisilnim radom, izgladnjivanjem i bolešću.
Unatoč užasnim uvjetima, kroz tamu su blistali tračci humanosti i solidarnosti. Norveški antifašisti riskirali su svoje živote kako bi pomogli zatvorenicima, ostavljajući hranu i cigarete duž staza koje vode do radilišta. Također su pomogli malom broju zatvorenika da pobjegnu u neutralnu Švedsku, nudeći krhki pojas spasa usred očaja.
Od 4.680 prognanika samo ih je 1.300 preživjelo muku. Nakon rata, ovi preživjeli, zajedno sa svojim norveškim prijateljima i saveznicima, formirali su udrugu za obilježavanje veze iskovane zajedničkom žrtvom i otporom.
Ovo tragično poglavlje u povijesti podsjeća nas na neizmjernu patnju koju su toliki podnijeli, ali i na hrabrost i solidarnost koja se pojavila pred nezamislivom okrutnošću. Naša je dužnost poštovati sjećanje na žrtve i hrabrost onih koji su se suprotstavili ugnjetavanju, osiguravajući da se njihove priče nikada ne zaborave.
https://www.resistenze.org/sito/te/cu/an/cuanpa13-027721.htm