Njemačka ratna politika ide na sud. Predsjednik i zamjenica predsjednika DKP-a, Patrik Köbele i Wera Richter, te odvjetnik Ralf Hohmann podnose ustavnu tužbu protiv odobrenja Savezne Republike Njemačke za postavljanje novih američkih raketa srednjeg dometa u Njemačkoj. Traže da se sporazum između SAD-a i Njemačke o raspoređivanju projektila proglasi nekompatibilnim s Temeljnim zakonom i međunarodnim pravom te da Savezna vlada povuće svoju obvezu raspoređivanja.
„Ove su rakete ofenzivno oružje. Budući da praktički nema vremena za prethodno upozorenje, stacioniranje u Njemačkoj predstavlja veliki rizik od eskalacije”, kaže Patrik Köbele, predsjednik DKP-a.
„NATO želi upotrijebiti projektile za povećanje svoje sposobnosti prvog napada. Raspoređivanje mora biti zaustavljeno prije nego što Njemačka postane bojno polje i izbije veliki rat!”, rekao je Köbele.
„Po našem mišljenju, pristanak za postavljanje projektila krši članak 1. stavak 2. Temeljnog zakona, prema kojem se njemački narod obvezuje na ‘nepovrediva i neotuđiva ljudska prava kao osnovu svake ljudske zajednice, mira i pravde u svijetu’, kao i članak 2. stavak 2. Temeljnog zakona, prema kojem država mora osigurati zaštitu ‘prava na život i fizički integritet’”, objašnjava Köbele. smisao ustavne tužbe.
Osim toga, također se krši zahtjev za mir u Temeljnom zakonu, kao što se može naći u člancima 25. i 26. stavak 1. rečenica 1. Odobrenje savezne vlade za raspoređivanje također zaobilazi načelo demokracije i stoga krši članak 59. stavak 2. i članak 20. Temeljnog zakona.
„S naše strane, sve ovo je neodrživo. Našu pravnu inicijativu vidimo kao podršku potrebnoj političkoj borbi protiv stacioniranja američkih projektila. Ustavna tužba pomaže dokumentirati brojne povrede zakona. To pokazuje kako se međunarodno pravo i ustav ne poštuju. Borba protiv raspoređivanja mora se dobiti na ulici i na radnom mjestu. Stoga pozivamo na podršku ‘Berlinskog apela“ (poslijeratna mirovna inicijativa, sada opet aktualizirana, op. a.)’, rekao je Köbele.